Situata në veriun e Kosovës është tensionuar tejmase në prag të hyrjes në fuqi të vendimit të qeverisë së Kosovës për reciprocitet. 

Strukturat paralele në veri të vendit Kanë bllokuar rrugët. 

RekordPres mëson nga burimet e saj se një familje kosovare është ndaluar në pjesën veriore të vendit teksa po udhëtonin drejt Zvicrës pasi kishin kaluar pushimet në Kosovë.

Veriu.info mëson se kjo familje kosovare është rrahur nga serbët që kanë dalë në rrugë, dhe u është vjedhur vetura. 

3 persona të rritur dhe dy fëmijë po trajtohen në Spitalin e Mitrovicës.