Këtë të diel janë bërë katër ditë prej se kur forcat ruse shkelen në tokën ukrainase.

Ndërsa, siç raporton CNN, natën e së shtunës, rusët kanë vrarë një djalë gjashtë vjeçar dhe plagosën disa të tjerë.

Referuar shërbimit shtetëror të emergjencave të Ukrainës, një ndërtesë nëntëkatëshe në qytetin e Kharkivit është goditur nga forcat ruse, ku një grua mbeti e vrarë.

Gjithashtu, gjatë natës së mbrëmshme dy shpërthime të mëdha kanë ndriçuar qiellin.

Njëri ka qenë në qytetin Vasylkiv, qytet ky i cili ka një aeroport të madh ushtarak dhe pompa të shumta derivatesh.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme bankat ruse janë përjashtuar nga SWIFT-i, ku kjo u mbështet nga ShBA-të, Komisioni Evropian, Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar dhe Kanadaja të cilat thanë se e mbështesin dëbimin e disa bankave ruse nga rrjeti i sigurisë së lartë që lidh mijëra institucione financiare rreth botës.