Njoftimi i Rusisë se parandalimi i saj bërthamor është vënë në “gadishmëri speciale” është një shenjë e zemërimit të Presidentit Putin ndaj sanksioneve anti-ruse të Perëndimit dhe paranojës së tij të qëndrueshme se vendi i tij është nën kërcënimin e NATO-s.

Lëvizja e tij sigurisht ka tërhequr vëmendjen e Perëndimit. Ky lloj përshkallëzimi është pikërisht ajo që planifikuesit ushtarakë të NATO-s kishin frikë dhe kjo është arsyeja pse aleanca ka njoftuar vazhdimisht se nuk do të dërgojë trupa për të ndihmuar Ukrainën të zmbrapsë pushtuesit e saj rusë.

Por ofensiva e Rusisë nuk do të jetë plotësisht e planifikuar. Në ditën e katërt, asnjë qytet i vetëm ukrainas nuk është në duart e rusëve dhe rusët duket se po marrin viktima të rënda, shkruan BBC, përcjell Gazeta Sinjali.

Kjo do të shkaktojë pak zhgënjim dhe padurim në Moskë. Dhe është e vështirë të shohësh që bisedimet e propozuara të paqes në kufirin e Bjellorusisë të arrijnë një marrëveshje që funksionon si për Moskën ashtu edhe për Kievin.

Putin dëshiron që Ukraina të kthehet plotësisht në sferën e saj, qeveria Zelensky dëshiron që ajo të qëndrojë e pavarur. Pa ndarje, kjo nuk lë shumë hapësirë ​​për kompromis.

Pra, së bashku me paralajmërimin e sotëm me tipar bërthamor drejtuar Perëndimit për t’u tërhequr, ka të ngjarë të shohim një intensifikim të ofensivës së Rusisë ndaj Ukrainës në ditët në vijim, me edhe më pak vëmendje për viktimat civile sesa është treguar deri më tani.