Numri i të vdekurve deri më tani në pushtimin rus të Ukrainës është të paktën 198, sipas ministrisë ukrainase të shëndetësisë.

Ndër të vdekurit janë edhe tre fëmijë. Kreu i saj u citua nga agjencia e lajmeve Interfax të thoshte se 1,115 njerëz ishin plagosur, duke përfshirë 33 fëmijë.

Reuters tha se ishte e paqartë nëse ai i referohej vetëm viktimave civile

Luftimet rifilluan në Sumy, në veri-lindje të Ukrainës dhe në Kiev të shtunën në mëngjes.

Forcat e mbrojtjes territoriale në Sumy janë të angazhuara me ushtrinë ruse, sipas Reuters. Shpërthime të forta janë raportuar në kryeqytetin ukrainas.

Më shumë donacione janë zotuar nga vende të tjera, me Republikën Çeke që miratoi dërgimin e 8.6 milion dollarëve të armëve. Holanda ka thënë se do të furnizojë edhe 200 raketa të tjera të mbrojtjes ajrore.