Forcat pushtuese ruse shkelën regjimin e armëpushimit në Ukrainën lindore shtatë herë më 11 shkurt dhe një herë herët më 12 shkurt, sipas një raporti të mëngjesit të lëshuar nga selia e Operacionit të Forcave të Përbashkëta.


“Afër Marinkës, mercenarët rusë përdorën një mjet ajror pa pilot për të hedhur një granatë VOG-17. Në drejtim të Nevelske, armiku qëlloi dy herë duke përdorur armë të vogla. Pushtuesit qëlluan dy herë në pozicionet e mbrojtësve ukrainas duke përdorur antitank portativ. Granatahedhës, Granatahedhës automatike dhe armë të vogla”, thuhet në deklaratë.

Pranë Shyrokyne, mercenarët rusë qëlluan me granatahedhës antitank portativ. Jo larg nga Vodiane, formacionet e armatosura ruse hapën zjarr duke përdorur armë të vogla.

Një ushtar i Forcave të Bashkuara të Ukrainës u plagos si rezultat i granatimeve të armikut. Ushtari u shtrua në spital. Gjendja e tij është e mirë.

Mbrojtësit ukrainas iu përgjigjën zjarrit pa përdorur armë të ndaluara nga marrëveshjet e Minskut dhe e detyruan armikun të ndërpresë granatimet.

“Që nga ora 07:00, forcat pushtuese ruse kanë kryer një shkelje të armëpushimit. Pranë Piskit, pushtuesit qëlluan nga antitank dhe granatahedhës automatikë. Nuk ka viktima në mesin e trupave të Forcave të Bashkuara për shkak të veprimeve të armikut”, thuhet në deklaratë.

Ushtria ukrainase po monitoron situatën dhe po vazhdon të zmbrapsë dhe frenojë agresionin e armatosur të Rusisë.

Linku në anglisht nga mediat Ukrainase: KETU