Kosova po përballet me një valë të re të infektimeve me coronavirus.  Vetëm në 24 orët e fundit në vend janë shënuar 424 raste të reja me Covid-19.

Këto janë të dhënat e fundit që janë publikuar nga Ministria e Shëndetësisë për 24 orët e fundit, shkruan Rekordpress.com.

Sipas njoftimit në 24 orët e fundit është shënuar edhe një rast i vdekjes.

Njoftimi i plotë:

12 Janar 2022: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:
ℹ Në 24 orët e fundit janë dhënë 3.189 doza të vaksinës kundër COVID-19.
ℹ Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.701.091 doza të vaksinës.
ℹ Deri më sot 792.605 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.
ℹ Deri më sot janë dhënë 22.871 doza përforëcuese dhe 2.127 doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.
ℹ Nga 6.360 testime, 424 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.
ℹ Gjatë 24 orëve të fundit, është shënuar 1 rast i vdekjes. ℹ Sot janë shëruar 89 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 158.284.
ℹ Në total numri i rasteve aktive është 2.992.

Mbani maskat!
Respektoni distancën!
Mbani higjienën!