Presidenti i Sri Lankës së goditur nga kriza i ka kërkuar Kinës që të ristrukturojë shlyerjet e borxhit si pjesë e përpjekjeve për të ndihmuar vendin e Azisë Jugore të rikuperojë situatën e tij financiare në përkeqësim. Gotabaya Rajapaksa e bëri këtë kërkesë gjatë një takimi me ministrin e jashtëm kinez Wang Yi të dielën. Në dekadën e fundit Kina i ka dhënë hua Sri Lankës mbi 5 miliardë dollarë për projekte duke përfshirë rrugët, një aeroport dhe portet. Por kritikët thonë se paratë u përdorën për skema të panevojshme me fitime të ulëta.

Deklarata gjithashtu tha se Kinës iu kërkua të jepte kushte “koncesionare” për eksportet e saj në Sri Lanka, të cilat arritën në rreth 3.5 miliardë dollarë vitin e kaluar, pa dhënë detaje të mëtejshme. Rajapaksa ofroi gjithashtu të lejojë turistët kinezë të kthehen në Sri Lanka me kusht që ata t’u përmbahen rregullave strikte të koronavirusit.

Përpara pandemisë, Kina ishte një nga burimet kryesore të turistëve të Sri Lankës. Dhe importon më shumë mallra nga Kina se nga çdo vend tjetër. Muajt ​​e fundit, Sri Lanka ka përjetuar një krizë të rëndë borxhi dhe valutore, e cila është përkeqësuar nga humbja e të ardhurave nga turistët gjatë pandemisë. Kina është huadhënësi i katërt më i madh i Sri Lankës, pas tregjeve financiare ndërkombëtare, Bankës Aziatike të Zhvillimit dhe Japonisë.

Vendi ka marrë miliarda dollarë kredi të buta nga Kina, por kombi ishull është përfshirë nga një krizë e këmbimit valutor, për të cilën disa analistë thonë se e ka çuar atë në prag të falimentimit. Sri Lanka duhet të shlyejë rreth 4.5 miliardë dollarë borxh këtë vit duke filluar me një obligacion sovran ndërkombëtar prej 500 milion dollarësh, i cili maturohet më 18 janar.

Banka qendrore e vendit ka siguruar vazhdimisht investitorët se të gjitha shlyerjet e borxhit të saj do të përmbushen dhe tha se fondet për shlyerjen e obligacioneve të këtij muaji tashmë janë ndarë. Sri Lanka është një pjesë kyçe e Iniciativës së Rripit dhe Rrugës së Kinës, një plan afatgjatë për financimin dhe ndërtimin e infrastrukturës që lidh Kinën me pjesën tjetër të botës. Megjithatë, disa vende, përfshirë SHBA-në, e kanë etiketuar projektin një “kurth borxhi” për vendet më të vogla dhe më të varfra, përcjell scan.

Pekini gjithmonë i ka hedhur poshtë këto akuza dhe si kundërpërgjigje ka akuzuar disa në Perëndim për promovimin e kësaj narrative për të dëmtuar imazhin e tij. Muajin e kaluar një ministër i qeverisë së Sri Lankës tha se vendi planifikoi të shlyente një borxh për importet e mëparshme të naftës nga Irani duke e shlyer atë me çaj.

Në shtator, Sri Lanka shpalli një emergjencë ekonomike, pasi një rënie e madhe e vlerës së monedhës së saj, rupi, shkaktoi një rritje të çmimeve të ushqimeve. Autoritetet thanë se do të merrnin kontrollin e furnizimit me artikuj ushqimorë bazë, duke përfshirë orizin dhe sheqerin, dhe do të vendosnin çmimet në një përpjekje për të kontrolluar inflacionin në rritje.