Të paktën tre zyrtarë të sigurisë janë gjetur të vdekur në të gjithë Kazakistanin, ndërsa autoritetet përpiqen të llogarisin për humbjet gjatë disa prej trazirave më të këqija në tre dekadat e pavarësisë së ish-republikës sovjetike, njoftuan mediat të hënën.

Ministria e Brendshme e Kazakistanit thotë se 16 policë, roje kombëtare dhe personel ushtarak u vranë dhe më shumë se 1,300 u plagosën gjatë javës së protestave rajonale për rritjen e çmimit të karburantit që rezultoi në trazira mbarëkombëtare.

Komiteti i Sigurisë Kombëtare i Kazakistanit (KNB) javën e kaluar njoftoi arrestimin e ish-kreut të tij Karim Masimov dhe “personave të tjerë” me dyshimin për tradhti.

Interfax raportoi të hënën se kreu i policisë në rajonin Zhambyl të Kazakistanit jugor, Zhanat Suleimenov, u vetëvra.

Menjëherë pas kësaj, KNB njoftoi se trupi i kolonelit të saj Azamat Ibrayev u gjet jashtë shtëpisë së tij në kryeqytetin e Kazakistanit, Nur-Sulltan.

Baza, një kanal i Telegram që besohet të ketë lidhje me shërbimet e sigurisë ruse, pretendoi se Ibrayev ra nga një ndërtesë e lartë.

Interfax më vonë citoi ministrinë e brendshme të Kazakistanit që konfirmoi se kreu i një distrikti policor në qytetin më të madh të Kazakistanit Almaty, Tanat Nazanov, vdiq nga një atak në zemër.

Tre vdekjet vijnë gati një javë pasi pamjet e mediave sociale treguan turma që sulmonin zyrat publike, u vunë flakën ndërtesave dhe sekuestronin pajisje policore, duke përfshirë automjete dhe pajisje për rebelim.

Të dhëna të ndryshme e vendosin numrin e viktimave totale të trazirave në dhjetëra qytete të Kazakistanit midis 44 dhe 164.