Të paktën 19 persona kanë vdekur, përfshirë nëntë fëmijë, si pasojë e një zjarri masiv sot në qytetin e Nju Jorkut, thanë zyrtarët, raporton ABC News.

Më shumë se 60 persona u plagosën nga zjarri, sipas Departamentit të Zjarrfikësve të qytetit të Nju Jorkut.

Më shumë se 200 zjarrfikës mbërritën në vendin e zjarrit që shpërtheu në katin e tretë të një ndërtese në Bronx, thanë zyrtarët.

Shumë nga të plagosurit ishin në katet e sipërme në kohën e zjarrit, shtuan zyrtarët.

Të paktën 13 të tjerë kanë lëndime kërcënuese për jetën në spitalet e Bronxit, thanë zyrtarët.

Shumë nga viktimave të plagosura ndodheshin në katet e sipërme, thanë zyrtarët, duke shtuar se ata ka të ngjarë të vuanin nga thithja e rëndë e tymit, tha komisionari i Departamentit të Zjarrfikësve të qytetit të Nju Jorkut, Daniel Nigro, gjatë një konference për shtyp të dielën pasdite.

Pamjet në rrjetet sociale tregojnë zjarrin që ka dalë nga xhamat e banesave dhe zjarrfikësit kanë nisur të marrin telefonata pak para orës 11:00 me orën lokale nga banorët e kateve të sipërme. Ndërkohë zjarri është lokalizuar, përcjell ABC News.

<a href="http://

https://platform.twitter.com/widgets.js“>http://<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Approximately 200 fire department members are operating on scene of a 5-alarm fire at 333 East 181 Street in the <a href=”https://twitter.com/hashtag/Bronx?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#Bronx</a&gt;. There are currently 31 serious injuries to civilians. <a href=”https://twitter.com/hashtag/BronxFire?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#BronxFire</a></p>&mdash; Vikas Tripathi (@vikasjournolko) <a href=”https://twitter.com/vikasjournolko/status/1480238766996398082?ref_src=twsrc%5Etfw”>January 9, 2022</a></blockquote> https://platform.twitter.com/widgets.js